Dziedzictwo

Bazylika i Klasztor Dominikanów w Lublinie wpisał się w ponad 1000-letnią tradycję Kościoła Katolickiego w Polsce jako miejsce, w którym czczony jest Krzyż Święty w jego relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwia jest to poświadczona licznymi dokumentami pozostałość z czasów Jezusa Chrystusa.

W naszym sanktuarium od końca XIV wieku przechowywany był duży kawałek krzyża, na którym umierał Jezus Chrystus, Zbawiciel świata. Wnętrze bazyliki, zakrystii i klasztoru dokumentują nieprzerwany kult tej relikwii.

Historycy uważają, że drzewo Krzyża Świętego zostało do nas przywiezione z Kijowa. Prawdopodobnie dokonał tego biskup Andrzej, dominikanin, który w czternastowiecznym Kijowie był opiekunem relikwii pochodzących z Konstantynopola jako najwyższy wówczas hierarcha chrześcijański. Prochy biskupa Andrzeja spoczywają w krypcie naszej bazyliki. Do lubelskich relikwii Krzyża Świętego pielgrzymowali polscy królowie i wybitne osobistości kościelne i świeckie, między innymi: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski.

W najnowszych czasach częstym gościem sanktuarium bywał kard. Karol Wojtyła, profesor etyki na KUL-u (1956-1978), późniejszy papież, który przed relikwiami wielokrotnie celebrował Mszę św .

W latach 70-tych i 80-tych poprzedniego stulecia odbywała się peregrynacja, czyli wędrówka relikwii po naszej lubelskiej diecezji. Dla potrzeb przybywających pielgrzymów, szczególnie w dniach odpustów (3 maja i 14 września) został zbudowany wspaniały kościół, który w roku 1967 otrzymał nadany przez Stolicę Apostolską tytuł bazyliki mniejszej. Dnia 9.VI 1987r., w czasie III pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II w czasie homilii odprawianej na lubelskich Czubach powiedział znamienne słowa:

„W duchu nawiedzam relikwie Drzewa Krzyża Świętego w bazylice Ojców Dominikanów, dokąd wiele razy udawałem się na modlitwę, a także aby sprawować Mszę św.”

Nabożeństwa

Nabożeństwa okresowe: w dni powszednie (oprócz piątku) odbywają się o godz. 17:30.

W niedziele i święta po mszy św. o godz. 16:00.

Droga Krzyżowa: w piątki po mszy św. o godz. 9:00 oraz o godz. 17:15 (przed mszą świętą o godz. 18:00).

Adoracja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego: codziennie od 6:30 do 18:00 w kaplicy Firlejów.

(Informujemy, że w związku z pracami remontowymi w Kaplicy Firlejów nie ma możliwości codziennej adoracji relikwii Krzyża Świętego. Na całodzienną adorację relikwii w ołtarzu głównym zapraszamy w każdy piątek w godz. 9.00 – 18.30. Zakończenie prac remontowych planowane jest na 2018 rok.)

Koronka do Miłosierdzia Bożego: w każdy piątek miesiąca, po mszy św. o godz. 12:00.

Fatimski Różaniec Pokutny: każdego 13 dnia miesiąca o godz. 17.30.

W Wielkim Poście: Gorzkie Żale w niedziele po mszy św. o. 16:00